Kemikál Epokoll ragasztó, fugázó és javítóhabarcs

Az „A” komponens epoxigyantát, hidraulikus kötőanyagot, pigmentált töltőanyagokat, a „B” vízben emulgeált térhálósítót és töltőanyagokat tartalmazó habarcs.

Gyártó:

Leírás

Felépítés

Az „A” komponens epoxigyantát, hidraulikus kötőanyagot, valamint pigmentált töltőanyagokat, a „B” komponens vízben emulgeált térhálósítót és töltőanyagokat tartalmazó sűrű habarcs. Az „A” komponens a pigmenttartalomtól függően natúr, szürke, fehér vagy sárga színű.

Alkalmazási terültet

Az Epokoll® habarcs megszilárdult állapotban vízálló és vízzáró, időjárás- és fagyálló, tökéletesen tapad az alaphoz és nagy szilárdságú ragasztást biztosít. Különösen alkalmas olyan építési területeken történő felhasználásra, ahol a hagyományos cementhabarcs terhelhetőségi vagy egyéb okokból nem jöhet számításba. Alkalmas (nem rugalmas) fugázás és hézagkitöltés céljára is.

Külső és belső térben, vízszintes és függőleges felületen, száraz és enyhén nedves alapon (beton, vakolt téglafal) egyaránt felhasználható. Mindenfajta ásványi burkolólap (kerámia, csempe, műkő, márvány, mettlachi, klinkertégla, mozaik) ragasztására és fugázására alkalmas. Jól tisztítható és fertőtleníthető, rövidebb ideig tartó vegyszeres hatásoknak ellenáll, ezért előnyösen alkalmazható az élelmiszeriparban (malomipar, kenyérgyárak, stb.), üzemi konyhákban, raktárakban, fürdőkben, uszodákban és általában ott, ahol állandó savhatásnak nincs kitéve.
Amennyiben az igénybevétel az Epokoll® vegyszerállóságát meghaladná, fugázáshoz célszerű Pietrepox habarcsot használni, de ez utóbbi sem használható ott, ahol rendszeresen 3 tömeg%-nál nagyobb töménységű tejsav, ill. 10 tömeg%-nál töményebb ecetsav hatásának van kitéve.

Az Epokollal készített burkolatok üzemi víz elleni szigetelésként (mivel nem rugalmas habarcs réteg) nem vehetők figyelembe. Igény esetén a vízszigetelés megoldásáról külön kell gondoskodni.
Jelen termékismertetőben a ragasztáson és fugázáson kívül, ÉMI által nem vizsgált, de a termék tulajdonságai alapján lehetséges felhasználási területekről is rövid tájékoztatást adunk.

Felületelőkészítés

Az alap minőségére vonatkozóan az „Ajánlott rétegfelépítések”-ben foglaltak irányadók. Fontos, hogy az alap megszilárdult, tiszta, zsírtól, olajtól, por és egyéb szennyeződésektől mentes , legalább +10 °C hőmérsékletű legyen. A gumikopásokat, olajfoltokat, egyéb szennyeződéseket mechanikus úton, illetve lángsugárral, homokszórással kell eltávolítani. Ajánlott a drótseprűs tisztítás. Laza, sérült részeket az ép felületig el kell távolítani és szükség esetén a felületet pl: Epokollal, Soriplan® BJ-vel ki kell egyenlíteni.
Az Epokoll® speciálisan kialakított kötőanyagrendszere eredményeképpen nemcsak száraz, hanem enyhén nedves alapra is felhordható.

Anyagelőkészítés

Az Epokoll® „A” és „B” komponensét közvetlenül a felhasználás előtt 1:1 tömegarányban össze kell keverni. Az „A” és „B” komponens hőmérséklete összekeveréskor, ill. a megkevert habarcs hőmérséklete a felhordás során feltétlenül +15 és +25 °C között legyen. A feldolgozás megkönnyítése érdekében a komponenseket tartalmazó göngyölegeket, amennyiben a környezeti hőmérséklet alacsony, szobahőmérsékleten kell tárolni legalább a munka kezdését megelőző 24 órán át. Nagy kiszerelésű csomagolás esetén először az „A”, illetve „B” komponenseket saját edényzetükben külön-külön (elkerülve az anyagátvitelt) felkeverjük az esetleges kiülepedés megszüntetése, illetve a megfelelő homogenitás biztosítása céljából. A komponenseket ezután megfelelő méretű, lehetőleg lapos, hengeres edényekbe mérjük be dekagramm pontossággal olyan mennyiségben, hogy az összekevert habarcsot a bedolgozhatósági időn belül fel tudjuk használni.

Az összemért komponenseket nagyon alaposan össze kell keverni, célszerűen egy max. 300-400 ford/perc sebességű fúrógépbe szerelt keverőszárral oly módon, hogy az anyag minden helyen és irányban (az edény alja és oldalai mentén is) tökéletesen összekeveredjen. A keverési idő kb. 4-6 perc, de minden esetben meg kell győződni a habarcs homogenitásáról és szükség esetén tovább kell keverni. A tökéletlen keverés a habarcstömeg különböző részeinek eltérő bedolgozhatósági idejét és elégtelen kötését okozza. Kis kiszerelésű csomagolás esetén a komponensek egyenkénti felkeverése szükségtelen, amennyiben a teljes (2,5+2,5 kg) mennyiséget bemérjük, de az összekeverésre vonatkozó egyéb követelményeket be kell tartani. Az így megkevert ragasztóhabarcs 20 °C-on 45 percig használható fel.

Ragasztás

Az Epokoll® habarcsot általában 5 x 5 mm-es fogazatú kenőlappal célszerű felvinni az alapfelületre. A rétegbe ezután bele kell nyomni a burkolólapokat oly módon, hogy a lapok szélénél a fogazás nyoma elsimuljon. A teljes felületű tapadás elérése és a kisebb anyagfelhasználás érdekében célszerű a lapokat kb. 1 cm hosszan erőteljes nyomással előre-hátra megcsúsztatni. A habarcs megkeverésétől számított kb. 1 órán belül a lapok még mozgathatók. Függőleges felületen végzett munka esetén a lapok megcsúszásának elkerülésére célszerű a burkolást alulról felfelé haladva végezni és az azonos fugaszélesség tartása érdekében távtartót (fugakeresztet) alkalmazni. Ha a burkolólap hátoldala erősen profilozott, felhelyezés előtt Epokollal húzzuk át. Különösen nyers, egyenetlen betonfelületeken, ill. olyan létesítményekben, ahol a burkolat erős igénybevételnek lesz kitéve (pl. uszodák, üzemcsarnokok padlóburkolata), célszerű a teljes alapot kb. 1 mm vastagon Epokollal előglettelni és 24 óra kötési idő elteltével kezdeni a ragasztási munkát a fent leírt módon. Dilatálást, amennyiben és ahol szükséges, csak tartósan rugalmas és az Epokollnál nem kisebb vegyszerállóságú anyaggal (szilikon-, poliszulfid-, vagy rugalmasított epoxi alapú) szabad végezni.

Hézagolás

Nyitott hézaggal ragasztott burkolatokat Epokoll® habarccsal lehet fugázni. Ezt legcélszerűbb fugázópisztollyal végezni, de műanyag vagy fémlappal is megoldható. Különös gondot kell fordítani arra, hogy a felesleges fugázóanyagot folyamatosan, a habarcs megkötése előtt, távolítsuk el a felületről. (Ennek megkönnyítésére a burkolatot a fugázás megkezdése előtt enyhén olajos ruhával célszerű áttörölni!) A teli fugákat vizes szivaccsal megnedvesítjük, majd vízbe mártott gumi lehúzóval a fugákra átlós irányban eltávolítjuk a felesleges fugahabarcsot. A felesleg eltávolítása után a fugákban lévő anyagot tiszta, vizes szivaccsal minden esetben el kell simítani a felület tömörítése, vagyis ellenállóbbá tétele és kedvező megjelenése érdekében.
Követelmény, hogy a hézagkitöltő anyag felülete azonos szintben vagy legfeljebb 0,2-0,3 mm-rel alacsonyabban legyen a burkolólap felületénél.

A szerszámokat a habarcs megkeményedése előtt vizes mosószeres kefével kell megtisztítani. (A megkevert friss habarcs és a „B” komponens vizes mosással, az „A” komponens csak denaturált szesszel vagy lúgos súrolószerrel távolítható el a szerszámról.)

Anyagszükséglet

  • Gletteléshez: 1,5-2,0 kg/m2
  • Ragasztáshoz: 2,5-5,0 kg/m2
  • Fugázáshoz: 0,5-3,0 kg/m2

Betonfelületek javítása, ragasztása

Az anyag tixotróp jellegénél fogva acélsimítóval felhordható nem csak vízszintes és függőleges, de mennyezeti alsó felületekre is. Vékony glettelésre, illetve kitörések javítására is alkalmazható (egy munkamenetben max. 25 mm, ill. függőleges felületen max. 10 mm vastagságig). Nedves felület esetén a simítóval többször erőteljesen át kell húzni a felületet, hogy a habarcs a vizet felvegye. Teljesen sima (tükör) glettet is kaphatunk a félig kötésben lévő habarcs vizes acélsimítóval történő gyenge áthúzása útján.
Az Epokoll® a betonvasat nem korrodálja, segítségével gerendák, vasbeton födémek erősíthetők meg. A megerősítést acélszerkezeti tervezésben jártas szakembernek kell megterveznie.

Epokoll habarccsal javíthatók a repedt, nem teherviselő betonelemek, törött esztrichek is. A repedés irányát követve 15-20 mm átmérőjű furatokat kell készíteni a hasadék mélységétől, hosszától függő távolságban. (Ahol két vagy több repedés fut össze, mindenképpen szükséges a furat!) A lyukak portól, törmeléktől való megtisztítása után ezekbe Epokollt kell préselni.

Felhasználás tapadóhídként

Az Epokoll® összetétele következtében alkalmas régi és friss beton közötti tapadóhíd képzésére is. A régi, tiszta és pormentes betonfelületre annak érdességétől függő vastagságban kell felhordani az Epokoll® habarcsot úgy, hogy a min. 1 mm egybefüggő vastagságot mindenhol biztosítjuk. Ha erre még az Epokoll megkötése előtt (a környezeti és alaphőmérséklettől függően az Epokoll megkeverésétől számított 30-120 perc), az előre elkészített friss betont felhordjuk és tömörítjük, az Epokoll® mind a régi, mind a friss betonnal tökéletesen összeépül.

Keverési arány: 1 tömegrész „A” + 1 tömegrész „B” komponens

A megkevert habarcs sűrűsége: 2000 ± 200 kg/m3
Bedolgozhatósági idő +10°C-on: 120 perc
Bedolgozhatósági idő +20°C-on: 45 perc
Bedolgozhatósági idő +30°C-on: 30 perc
Minimális kikeményedési hőmérséklet: +8°C
Száradási idő (porszáraz, 20°C-on): 4 óra
Kötési idő (lépésbiztos, 20-25°Cközött): 24-48 óra
Teljes kikeményedés (20°C-on)7-10 nap 7-10 nap

Megszilárdult habarcs

  7 napos 28 napos
Nyomószilárdság: min. 25 N/mm2 min. 35 N/mm2
Hajlítószilárdság: min. 8 N/mm2 min. 10 N/mm2
Nyírótapadó-szilárdság beton- és ragasztott lap között: min. 1,5 N/mm2 min. 2 N/mm2
Tapadószilárdság (lapleemelő): min. 1,5 N/mm2 min. 2 N/mm2
Nyírótapadó-szilárdság csökkenése 25 ciklus fagyasztás, illetve kombinált öregítés után:   max. 20%
Brinell-keménység:   min. 60 N/mm2
Vízzáróság 2 bar-on:   24 órán át vízzáró
Felületi vízfelvétel:   kb. 0,3 kg/m2
Zsugorodás:   max 0,5%

Hol vásárolhatom meg?

locator button

Kiszállítás

További információk

Termék adatok: Kemikál Epokoll ragasztó, fugázó és javítóhabarcs

Kiszerelés

Bolt információ

Bolt információ

A belépés és a regisztráció átmenetileg le lett tiltva.
Compare items
  • Total (0)
Compare