Mivel fessem? FALFESTÉK-TÍPUSOK

Nem elég, ha megtaláljuk a megfelelő színeket és mintákat, ismernünk kell az anyagok összetételét, hogy eldönthessük, melyik felületen, melyik helyiségben, melyiket célszerű alkalmaznunk. 

Oltott mész alapú

Az oltott mész alapanyaga a mészkő. A mészkő az egyik legrégebbi üledékes kőzetfajta. Mely a mai napig újra és újra képződik. Szerves eredetű állati és növényi maradványok találhatók benne. A darabos mészkőből 1000°C–1300°C fokon égetett meszet állítanak elő. Az égetett mész fehér színű, égetés után víz hozzáadásával „oltják”, így keletkezik a mészpép. Az oltott mész fehér vagy szürkésfehér színű. A fehér mész más néven kövérmész tapintása síkos, sima, falfestésre kiválóan alkalmas. Vízgőzáteresztő, nedves helyiségben alkalmazható, fertőtlenítő, gombaölő és rovarokat távol tartó tulajdonsága miatt beltéri falfestésre kiválóan alkalmas. A mészfestékkel készített bevonatokat a kénes füstgázok és a levegő nedvességtartalma vízben oldható gipsszé alakítják át, ezért homlokzaton csak korlátozottan lehet alkalmazni. Sok kedvező tulajdonsága mellett azért érdemes figyelembe venni, hogy a bevonat kevésbé tartós, mint a korszerű falfestékek. A kereskedelemben kapható úgynevezett „kész mészfesték” is, mely finom szemcsés kalcium-hidroxidot, fedőképességet javító titán-dioxidot, illetve egyéb tapadást fokozó adalékokat tartalmaz, így esztétika és tartósság szempontjából ezek alkalmazásával optimális felület alakítható ki. 

TIPPEK A FESTÉSHEZ

– A megfelelő alapozás minden falfesték-típusnál kulcsfontosságú, mert a festék és a fal kapcsolata a tapadás és a felület látványának szempontjából ez elengedhetetlen.

– A falfestékek között mind népszerűbbek az egyrétegű festékek, amelyekkel gyorsabb és könnyebb dolgozni, mert nem kell a rétegek megszáradása között órákat várakozni. Ezek a festékek nem hígíthatók.

 –   Az egyenetlen felületeket ajánlott egy rétegben impregnált alapozóval lekenni, így a javított részeknél nem fog idővel kifényesedni a felület.

 –   A ma már kapható cseppmentes festékekkel a gyakorlatlanok is tisztán tudnak dolgozni. Ennél azonban fontos odafigyelni az ecsetre, hengerre kerülő festék megfelelő mennyiségére, amit lehúzórácsot használva a legkönnyebb megoldani.

 –   Jó tisztában lenni azzal, hogy a selyemfényű fedőfesték inkább kiemeli a felület hibáit, mint a matt festék.

 –   A párás konyhák és fürdőszobák eszményi táptalajt teremtenek a penészgombák számára a falra és a mennyezetre lecsapódó gőz miatt. Ezeket a helyiségeket gombaölő szert tartalmazó festékkel célszerű kifesteni.   

 

FESTÉKBŐL IS BIÓT

Már Magyarországon is beszerezhető egy német cég biofestéke, amelynek gyártásához természetes anyagokat és kíméletes technológiát alkalmaznak. Magyarországon már sokan vásárolnak bioélelmiszert, de a biofesték egyelőre még nem túl ismert a hazai megrendelők körében. A biofestékgyártásnak – ami Németországban már a hetvenes évek végén, nyolcvanas évek elején egyre nagyobb szerepet kapott – vitathatatlan szerepe van abban, hogy manapság a hagyományos festékek is egészség- és környezetkímélőbbek lettek.  

 

Diszperziós falfestékek

A vizes műgyanta-diszperziók olyan rendszerek, melyek vízben folyékony vagy szilárd műgyantarészecskék formájában vannak jelen, nagyon finom elosztásban „diszpergálva”. Kettős feladatot kell ellátniuk, mivel a színező pigmenteket és töltőanyagokat egymáshoz tapasztva festék filmet kell képezniük, hogy a festéket tartósan a felületre rögzítsék. Akkor a legjobb a tapadás, ha a bevonatból a víz viszonylag lassan távozik. Amennyiben a víz gyorsan távozik, a műgyanta részecskék hirtelen összeragadnak, de az alapfelületbe nem tudnak beágyazódni. Ezért tűző napon vagy magas hőmérsékleten nem ajánlott a használatuk. Ezen kívül fagyveszélyesek is ezért 10 fok alatt sem jó használni ezeket az anyagokat. A diszperziós festékeknek sok előnyös tulajdonsága van, egyenletes a minőségük, egészségre káros anyagot nem tartalmaznak. Tapadásuk jó, levegő- és páraáteresztő képességük kedvező. Tartósak, a mechanikai behatásoknak jól ellenállnak. Jó fedőképesség jellemzi őket, fehér és színes pigmenteket tartalmaznak. Felhordhatóak szinte valamennyi felületre, vakolatra, betonra, tapétára. Van közöttük mosás- és súrolás álló változat is. Könnyen felhordható, dekoratív felületképzésre alkalmasak. Léteznek matt és selyemfényű változatok. Nagyon fontos a felület gondos előkészítése.  

 

 

A cikk a Kolor.hu magazin 2010. nyári számában jelent meg.

A megjelent Kolor.hu magazinokat IDE kattintva tekintheti meg.

A belépés és a regisztráció átmenetileg le lett tiltva.
Compare items
  • Total (0)
Compare