ENERGIATAKARÉKOSSÁG ÉS A KIVÁLÓ TERMÉKEK

Széman Györgyöt, a Magyar Építőanyagipari Szövetség elnökét arról kérdeztük, hogy az építőiparban mi számít kiváló építési terméknek és mennyire fontos mostanság az energiatakarékosság?

Környezetük megóvására egyre nagyobb figyelmet szentelnek az emberek. Ez mennyire jellemző a hazai építőiparra?

A környezettudatosság az építésgazdaságban elsősorban a fenntarthatóság körében jelentkezik egyre erősebb igénnyel. Az épített környezetet üzemeltetők számára az energiaárak alakulása komoly értékmérő körülmény. Mindezekre figyelemmel a gazdasági válságból az egyik kivezető út az építőipar számára az energia hatékony építéseken, felújításon keresztül vezet. Lassan, de biztosan növekszik az energiatudatos, környezetbarát alkalmazások iránti igény, mely jelentős nemzetgazdasági haszonnal is együtt jár. A környezetvédelem szerencsére olyan világméretű, ipari növekedést is elősegítő paradigmává vált, amely lehetővé teszi, hogy épületeinket gazdaságosan, környezet-tudatosan használjuk. Az építőanyag ipar felkészült a magas technológiai követelményekre. A Magyar Építőanyagipari Szövetség szakmai műhelyében készült a Komplex Épület-energetikai és Klímavédelmi Program (közismert nevén a KÉK-program), mely a Széchenyi Terv részeként beépült a kormányprogramba is. Bízunk abban, hogy a nemzet-gazdaság teljesítőképességének javulásával egyre több forrás jut az energiatudatos építésre és felújítás, a megújuló energiák hasznosításának támogatására is. Nem elhanyagolható szempont az épített környezet hatása a közérzetre, hiszen egy jól megtervezett épületben, élhető, fenntartható városban, világban jó élni.

 

Az építészet mivel segítheti elő az energiatakarékosságot?

Nem vagyok építész, de úgy gondolom, hogy a környezettudatosság az építésgazdaság, mint értéklánc egésze számára rendkívül fontos. Az építészet az építési folyamat első és meghatározó állomása, hiszen ebben a fázisban dől el, hogy a megrendelői igények, a költség-és energiatudatos, egyszóval fenntartható megoldások alkalmazása mekkora szerepet kapnak egy épületben. Értékláncról beszéltem, amely folyamat magában foglalja egy adott épület vagy épületek beruházói igényének felmerülésétől az üzemeltetés teljes idejét felölelő életciklusát. Ebben a folyamatban az értéklánc minden szereplőjének megvan a maga helye, mely együttműködés akkor jó és hatékony, ha az alkotó és konstruktív párbeszéd folyik a szereplők között. Nagyon fontos eszköz a minőségtudat formálása mind a megrendelői, mind a kivitelezői oldalon. A fenntarthatóság hatékonysága a körültekintő tervezésen, a helyes és célszerű anyagválasztáson és a szakszerű kivitelezésen, összefoglalva az építésminőségén áll, vagy bukik.

 

Milyen szempontokat vesznek figyelembe a KIVÉT védjegy megállapításához?

 A Kiváló Építési Termék tanúsító védjegy 2004. évi megszületése óta a Magyar Építőanyagipari Szövetség szakmai védnöksége és felügyelete alatt áll. A tanúsító védjegy az építési termékek fogyasztóinak legszélesebb köre számára (a lakosságtól, a beruházókon át, az állami közbeszerzésekig) nyitja meg a termékek közötti választás le-hetőségét. Az önálló tanúsító védjegy bevezetésével az egyes termékcsoportokra olyan összehangolt minőségi és tartóssági feltételek kerülnek előírásra, amelyek aktív minőségpolitikai eszközként segíthetik a magyar építőanyagipar piacainak megtartását és fejlesztését. A terméken vagy csomagoláson feltüntetett CE megfelelőségi jelölés csak a használatra való alkalmasságot és az alapvető követelményeknek való meg-felelést jelöli, nem utal a minőségi többletteljesítményre vagy a termékhez kapcsolódó szolgáltatások fajtáira és színvonalára. A CE jelölés mellett önálló tanúsító védjegy használata különösen indokolt, mert a felhasználók széles köre, köztük a laikus vásárlók számára is kézzelfogható és jól érzékelhető módon jelzi, hogy az áruk EU-n belüli szabad mozgásához szükséges kötelező mértéken felül, a termék egyéb előnyös tulajdonságokkal is rendelkezik. A szállítóknak közölniük kell a felhasználókkal a termékek tényleges műszaki jellemzőit, beleértve azokat is, amelyeket a műszaki specifikáció nem ír elő, de a felhasználás és a vevői igények kielégítése szempontjából jelentősége van. A termék szállítójától elvárható, hogy adja meg a termék tervezésére, beépítésére, használatára vonatkozó előírásokat, feltételeket is.

Mi adja a KIVÉT erkölcsi és szakmai súlyát?

A rendszert az építőanyagot gyártók közössége hozza létre és működteti állami szervezetek egyetértésével és támogatásával. Az összefogott szakmai tudás és a közös érdekből fakadó kontroll-garancia biztosítja, hogy a felhasználó valóban a lehető legjobb terméket és hozzá tartozó szolgáltatást kapja, amit a minőségi tanúsító védjegy-használati engedélyének megadásával az építőanyag ipar közössége garantál. A Kiváló Építési Terméktanúsító védjegy megszerzése és használatának folyamatos ellenőrzése garanciális előnyt jelent az építési beruházások megvalósulásánál, az épület üzemeltetésében és értékállóságának biztosításában egyaránt.

A minősítő rendszerben milyen szűrőkön kell keresztülmennie egy adott terméknek?

A védjegyet önkéntesen, benyújtott pályázat útján lehet elnyerni. A benyújtott pályázatoknak általános és szakma specifikus követelményrendszernek kell megfelelnie. E követelményrendszert a KIVÉT Minősítő Tanácsát alkotó szakmai szervezetek állították össze. A pályázati bírálat független felülvizsgálati audit-eljárás, mely során a pályázatban szereplő minden állítás ellenőrzésre kerül. A KIVÉT-védjegy használatát a Minősítő Tanács ítéli oda, vagy utasítja el az audit-jelentés alapján. A Minősítő tanács tagjai között állami szervezetek is részt vesznek, ez adja a hitelét. Meg kell említenem, hogy a KIVÉT-elnyerése nem automatikus, kizárólag teljes és minden előírt követelménynek megfelelt pályázat kaphatja meg. A KIVÉT tanúsítás kulcsszavai: önkéntesség, szakmai megfelelés, független tanúsítás és rendszeres utóellenőrzés.

Milyen szervezetek ellenőrzik a minőséget?

A KIVÉT védjegy elnyerése egyben kötelezettséget is jelent a védjegy jogosultja számára. Éves kötelező utóellenőrzésen kell részt vennie, melynek során döntés születik a használat meghosszabbításáról, vagy visszavonásáról. Az utóellenőrzésben részt vesznek minőségvizsgáló-, tanúsító szervezetek továbbá a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium, a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság és a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság is. Ez a szigorú tanúsítási-utóellenőrzési rendszer jelenti a garanciát a felhasználók számára.

A kiváló magyar termékek piaci megjelenése mennyire kielégítő?

A magyar termék fogalom számos vitát vált ki, nem csak az építésgazdaság területén, hanem más ágazatokban is. Sajnos nagyon sok emocionális értelmezés van „forgalomban”, ami ártalmas és félrevezető. Szerencsére a kormányzat jogszabályban készül a magyar termék fogalmát meghatározni. Számunkra magyar terméknek minősül az a termék, amely Magyarországon készül – függetlenül attól, hogy a gyártó milyen tulajdonban van -, és az előállítás során döntő mértékben magyar hozzáadott értéket jelenít meg a termékben, a hozzá kapcsolódó szolgáltatásban. Természetesen fontos cél, hogy Magyarországon a közpénzek felhasználásánál jelentsenek előnyt a minőséget megtestesítő magyar termékek, de ez a cél nem jelenthet diszkriminációt, az európai versenyszabályok megsértését. A magyar termékek preferenciájánál nagyon fontos szempont a tanúsítás, a rendszeres ellenőrzés. Legalább ilyen fontos a minőségi termékek minőségi beépítése is az építőiparban, mert a legjobb anyagok szakszerűtlen felhasználása a legnagyobb pazarlás.

KR

 

 

A cikk a Kolor.hu magazin 2011. nyári számában jelent meg.

A megjelent Kolor.hu magazinokat IDE kattintva tekintheti meg.

A belépés és a regisztráció átmenetileg le lett tiltva.
Compare items
  • Total (0)
Compare