HARC A ROZSDA ELLEN

ROZSDA Különböző fémek felületén oxidáció hatására keletkező réteg. Közönséges értelemben a rozsda megnevezésen a vas rozsdásodását értjük. A vas anyaga nedves levegőn oxidálódik, majd a nedvesség hatására vas-oxiddá alakul át. A rozsdásodáshoz a nedvességen kívül hozzájárulhat még a levegő széndioxid tartalma és a fémmel érintkező savak és sók is.

VÉDEKEZÉS Rozsdásodás ellen védekezhetünk a fémek galvanizálásával, bevonásával (horganyzás, cinkkel vagy ónnal való bevonás). Ezek az eljárások üzemi körülményeket, speciális szaktudást és eszközöket igényelnek, így házilag a legegyszerűbb megoldás a fémfelületek zománcozása. A megfelelően elkészített zománcréteg egy pajzsként óvja fém tárgyainkat a nedvesség, a napfény és az időjárás egyéb hatásaival szemben. Sajnos egyik megoldás sem örökéletű. A rozsdásodás ellen úgy védekezhetünk a leghatékonyabban, ha a felületet már az első alkalommal ellátjuk a megfelelő bevonattal, mely egy korrózió gátló alapozóból, és egy fedőfestékből áll. Ezután is fontos a folyamatos ellenőrzés és szükség esetén a javítás, karbantartás. 

RENDSZERES ELLENŐRZÉS Legalább évente ellenőrizzük le a rozsdásodásnak leginkább kitett felületeket. Ilyenek a hegesztési varratok környékei, mechanikai sérülés, valamint a nem megfelelően kezelt felület. Az ilyen helyeken jelennek meg először a rozsdásodás jelei. A festék felülete felpúposodik, lepereg, barnás rozsdafoltok jelennek meg.

JAVÍTÁS A rozsdát és a leváló festékréteget mechanikai úton távolítsuk el, rendszerint ezt a műveletet drótkefével végezzük. Ezután kezelhetjük a letisztított részt az üzletekben kapható rozsdamaró folyadékkal. Ennek a vegyszernek az előnye, hogy eltávolítja a mechanikai tisztítása során ott maradt szennyeződést és a felületen egy oxidációt gátló bevonatot hoz létre. Ez után a felületet le kell törölni és már javíthatjuk is az alapozóval, valamint a megfelelő fedőfestékkel. Ilyenkor, ha tehetjük, ne csak a javítandó felületet kenjük le az ellenálló fedőfestékkel, hanem legalább egyszer az egész felületet is.  

 

A cikk a Kolor.hu magazin 2012. tavaszi számában jelent meg.

A megjelent Kolor.hu magazinokat IDE kattintva tekintheti meg.

 

A belépés és a regisztráció átmenetileg le lett tiltva.
Compare items
  • Total (0)
Compare
preloader