Szigeteljünk! De mivel?

A hőszigetelő rendszereket forgalmazó kereskedőknél számos anyaggal találkozhatunk, melyekkel komfortosabbá és költséghatékonyabbá tehetjük otthonunkat.

A termékek különböző alapanyagból készülhetnek és nagyon nehéz eldönteni, hogy melyiket válasszuk. A hatékonyságot elsősorban nem az határozza meg, hogy miből is készült a hőszigetelő rendszerünk. Ugyanaz a szigetelés két különböző házon, nem biztos, hogy ugyanazt a védelmet nyújtja, mivel mindegyik anyagnak megvannak azok a tulajdonságai, amik egy-egy speciális felületre, ill. környezeti hatásnak való ellenállásra készítik fel.

Expandált polisztirol – EPS

Talán a leggyakrabban hasznát szigetelőanyag. A hagyományos anyagokból készült épületek többségét ilyen hőszigetelés védi.  A hablemez kőolaj alapanyagú, hajtógázzal és különböző adalékanyagokkal dúsított sztirolgyöngy. Kiváló hő és hangszigetelő tulajdonságokkal rendelkezik. Mivel a gyártás során a gyöngyök nem illeszkednek hézagmentesen, kisebb mennyiségű víz bejuthat az anyagba, ezért alkalmazása olyan helyen javasolt, ahol nem kap vizet és nem alakulhat ki páralecsapódás. Leggyakrabban homlokzati és födémszigetelésre használják.

Grafitos EPS  

Az EPS egy speciális fajtája. A gyártás során a sztirolgyöngyökhöz grafitot kevernek. A grafit hővisszaverő képessége által a hablemez hőszigetelési képessége akár 15-20%-kal is javulhat. Egyéb tulajdonságai megegyeznek a hagyományos EPS lemezével.

Extrudált polisztirol – XPS

Alapanyaga megegyezik az EPS-ével, viszont a különleges gyártástechnológia révén zárt cellákból áll, ezért rendkívül kis mértékben veszi csak fel a vizet. A jó hőszigetelési és csekély vízfelvételi tulajdonságai alkalmassá teszik az XPS lapokat az épületek lábazati szigetelésére, de nagy nyomásállósága miatt alkalmazható zöldtetők kialakításánál is.

Üveggyapot  

Az üveggyapot vékony üvegszálakból áll. Előállítása során 30-35%-ban újrahasznosított üveget használnak, valamint homokot, mészkövet és egyéb ásványi anyagokat. Az alapanyagokat magas hőmérsékleten megolvasztják, majd vékony szálakat fújnak belőle. Nagyon jól bírja a magas hőmérsékletet, gyakorlatilag nem éghető. Nagyon nehezen gombásodik és a rágcsálóknak, rovaroknak sem jelent táplálékforrást, így ezek nem károsítják. Rendkívüli hangelnyelő tulajdonságának köszönhetően jól használható akusztikai szigetelésre is. Leggyakrabban könnyűszerkezetes falak és födémek szigetelésére használják. Szálszerkezete nyitott, így csak nedvességtől védett helyen alkalmazható.

Kőzetgyapot

Természetes eredetű hőszigetelő, melyet bazaltból és különböző újrahasznosított anyagokból állítanak elő. Remek hőszigetelő hatása mellett kiváló hangszigetelési tulajdonságokkal is rendelkezik. Ellenáll a magas hőmérsékletnek, az üveggyapothoz hasonlóan szinte éghetetlen. Gyakran alkalmazzák szerelt válaszfalak, födémek és tetőterek szigetelésére, de jó hangszigetelő hatása miatt, zajos környezetben épült lakóházakon, homlokzaton is előszeretettel használják.   

 

A cikk a Kolor.hu magazin 2013. nyári számában jelent meg.

A megjelent Kolor.hu magazinokat IDE kattintva tekintheti meg.

 

A belépés és a regisztráció átmenetileg le lett tiltva.
Compare items
  • Total (0)
Compare