SZÍN-TAN – Milyen színűre fessük otthonunkat?

Akár el hisszük, akár nem, a színek igen komoly hatással vannak ránk. Kifejezhetik az érzéseinket, szimbolizálják az elképzeléseinket és a kultúránkat is reprezentálják. Otthonunkban még különösebb szerepet kapnak: a világos pasztellszínek nyugtatnak és pihentetnek, a sötét vagy az élénkebb színek energiával töltenek fel.    

Már az ókorban észrevették, hogy a színek hatnak az emberre, némelyik színt mágikus hatásúnak vélték. A huszadik században a pszichológusok is elkezdtek foglalkozni a színválasztással, hiszen mindenki szeret és elutasít bizonyos színeket. A vonzódás-taszítás olyan, akár az álomszimbólumok, mindenkire más a jellemző. Míg az egyik ember a ragyogó kék vízben úszkálva lubickol a boldogságban, addig a másik halálfélelemmel szorong az alatta hullámzó fekete mélységben. A színek tehát sokat segítenek, hogy általuk mindenki kifejezhesse önmagát.

Színek és emberek  

A színek osztályozása élet-koronként változik: az élénkebb, aktívabb, ingerkereső életkorban a harsányabb, míg idősebb korban inkább a pasztellszínek tetszenek.

Fiatal egyedülálló férfi: merészebb, jövőt mutató formavilág a berendezésben, fekete, ezüst, szürke, kék színek.

Fiatal egyedülálló hölgy: még merészebb formavilág, feltűnő színek, zöld és sárga, esetleg fehér és piros. 

Fiatal házasok egykét gyermekkel: konzervatívabb formavilág a berendezésben; megnyugtatóbb, főleg pasztell színek, kék és zöld.

Középkorú emberek: ismét megjelennek a tarkább színek, az idősebbek gyakran a fiatalságukat keresik a színekben.

Idős emberek: visszafogott formavilág, diszkrét pasztellszínek, mint pl. púder, vanília, barna. Az élménykereső, kíváncsi nők sajátos színhangulatot teremtenek a lakásukban, külön-külön minden helyiségnek, ami nem csupán lakberendezés, hanem az oda-vissza hatás tudatos megteremtése. Serkentő színt kaphat a dolgozószobafalban, kerámiában, textilben, hogy munkára ösztönözzön. Finom, lágy színű a csecsemő szobája, viszont a fürdő vízzöld és vízkék színekben pompázhat. Beállítódás kérdése, hogy a háló nyugalmas, esetleg csupa tört fehér tónust, vagy narancsot, pirosat kapjon, némi feketével.

Színek és tájak

Az érzelmi világunk kifejezése mellett az is fontos a lakberendezésben, hogy egyéniségünkhöz milyen tájegység stílusa illik a leginkább. A mediterrán vidékeken a napsütötte, meleg, pezsgő lakásbelső a divat, a latin népek a terrakotta árnyalatokat, a sárgát, a pompeji vöröst kedvelik, gyakran társítva a tengerkékjével, a homok színével és a vitorlák fehérjével. A mi éghajlatunkhoz is kiválóan illik ez a színösszeállítás. Az északi népek és az angolok a szürkeséget erős, tiszta színekkel kívánják ellensúlyozni, a merész színeket gyakran kombinálják egzotikus bútorokkal. Az erős színek szépen kiemelik a falra aggatott festmények kompozícióját, vagy a fal előtt elhelyezett bútorok, tárgyak alakját. A sötét szín pedig megfelelő megvilágítással éppúgy határtalanná tágítja a teret, mint a fehér. 

 

A cikk a Kolor.hu magazin 2015. tavaszi számában jelent meg.

A megjelent Kolor.hu magazinokat IDE kattintva tekintheti meg.

 

A belépés és a regisztráció átmenetileg le lett tiltva.
Compare items
  • Total (0)
Compare