Támfalak és beton kerítések védelme
A betont, mint építőanyagot már több száz éve ismerjük, és manapság az egyik leggyakrabban alkalmazott építőipari anyag. Éppen a sokoldalúságának köszönhetően alkalmazzuk különböző területeken (alacsony-és magasépítészet illetve különböző használati célok).A széles körben elterjedt használatot az olyan kedvező tulajdonságainak köszönheti, mint a hosszú élettartam, a jó fizikai és mechanikai tulajdonságok, és a könnyű megmunkálhatóság. A beton kötőanyag (cement), adalékanyagok (homok, kavics…) és víz mesterséges keveréke. Sokáig uralkodott az a vélemény, hogy a beton önmagában megsemmisíthetetlen és hogy gyakorlatilag nem igényel külön védelmet, illetve karbantartást. Ugyanakkor sok betonfelületen idővel megjelentek a pusztulás látható jelei.
Támfalak védelme
A támfalak olyan objektumok, amelyek funkcionálisak, és esztétikusak is. Ezen falak segítségével fel tudjuk fogni a földet, és így meg tudjuk akadályozni a szétszóródását, illetve megcsúszását, egyúttal pedig egyenes terepet kapunk. Másrészről pedig a támfal díszítőeleme a környezetnek, így esztétikai szempontból is fontos. A támfalak egyik része a beásott partoldalt védi, a másik pedig a töltést óvja, illetve támasztja meg.
Már az építkezés során is gyakran előfordul, hogy elfelejtjük beépíteni a megfelelő vízszigetelést. Ezért a beton ki van téve úgy a légköri hatásoknak, mint a víz beszivárgásának. Mindez rövidebb élettartamhoz és nem esztétikus külső megjelenéshez vezet. Az előforduló sérülések közül a leggyakoribb a víz és a nedvesség bejutása a felületbe, ami belül fagyáshoz vezet, valamint a betonban lúgosodást okoz az armatúra körül. Így az korrodálódhat és megrozsdásodhat.
Tekintettel arra, hogy ezek a falak az esetek többségében festékkel vagy valamilyen dekoratív vakolattal vannak kezelve, ezért minden esetben a festék is megrepedezik és lepereg, a vakolatok leválnak, kiválik a só felületen, valamint foltok jelennek meg.
A megfelelő védelem kialakításával meghosszabbíthatjuk a konstrukció élettartamát, a látható felületek pedig szárazak maradnak. Természetesen a helyesen kivitelezett szigetelés mellett az összes többi, a konstrukció megóvását szolgáló részletet is helyesen kell kivitelezni (beton vagy bádog sapkákat kell készíteni, a fal elé vagy mögé vízelvezető homokréteget, vízelvezető csöveket kell elhelyezni).
Az ilyen jellegű kellemetlenségek elkerülése érdekében szemléltetjük, hogy a HYDROSOL rendszer termékeinek alkalmazásával hogyan tudjuk egyszerűen megoldani ezt a problémát, illetve hogyan tudjuk megóvni az újépítést annak érdekében, hogy később ne merüljenek fel hasonló problémák.
Az első feltétel – mint az összes többi esetben is – a megfelelően előkészített felület. A betonfelületeknek a vízszigetelő rendszer kidolgozásához legalább egy hónaposnak kell lenniük. A felület túlzott mértékű deformitásai, elmozdulása, repedései és hasonlók kijavíthatatlan sérülések forrásai lehetnek.
A támfalak dekoratív védelmére használhatjuk a Takril akril betonfestéket, a rugalmas Elakril betonfestéket (ahogy a képen szereplő eset is szemlélteti) vagy dekoratív vakolatokat (JUB Kulirplast, akril és szilikonos simított vakolatok). A Takril és Elakril festékek a dekoratív védelem mellett a CO2 betörésével szemben is védelmet jelentenek a betonkonstrukció számára (EN 1062-6) és ezzel védelmet nyújtanak a karbonátosodással szemben valamint a beton és az armatúra tönkremenetelével szemben.
Betonkerítések védelme
A korszerű építészetben a betonkerítéseknek nem csak biztonsági, védelmi vagy elhatárolási szerepük van, hanem külső megjelenésükkel és kivitelezésükkel hozzájárulnak otthona szépségéhez, mivel a betonkerítések tetszés szerinti formában és színben kivitelezhetők. Ugyanígy a más anyagból készült kerítésekhez képest tartósabbak és ellenállóbbak a mechanikai sérülésekkel szemben. További előnyük, hogy a kerítés viszonylag gyorsan elkészíthető. Ez egyúttal hátrány is lehet, mivel sokszor a gyors kivitelezés miatt nem látják el megfelelő védelemmel a betont. Az előbbiekben említett példákhoz hasonlóan (támfalak) ebben az esetben is keletkeznek sérülések.
A támfalakhoz hasonlóan a betonfelületeknek a vízszigetelő rétegek kidolgozásakor legalább 1 hónaposnak kell lenniük. A felület túlzott mértékű deformitásai, elmozdulása, repedései és hasonlók kijavíthatatlan sérülések forrásai lehetnek.
A cikk a Kolor.hu magazin 2016. őszi számában jelent meg.
A megjelent Kolor.hu magazinokat IDE kattintva tekintheti meg.