TISZTA FEHÉR

A fehér a tisztaság, az ártatlanság és az egyszerűség szimbóluma. Gyógyító hatású és szellemi frissességet ad. Nem véletlen tehát, hogy sokak kedvenc színe és a falainkon is nagyon szeretjük. Egy hófehérre festett fal, vagy plafon azt az érzést kelti, mintha a Nap sütne felettünk.  

 

Azt már az ókor óta tudjuk, hogy a színek komoly hatással vannak ránk, sőt, egyes színek szimbólum jelentéssel is bírnak. A szimbólum szó a görög ismertetőjel, bélyeg,  jegy jelentésű szóból származik. Eredetileg egy kettévágott tárgy volt, melynek egymásba illése igazolta annak jogos tulajdonosát. Ma már persze sokkal általánosabb értelemben használjuk ezt a kifejezést, így bármi válhat szimbólummá, amihez valamilyen átvitt értelmű gondolatunk kapcsolódik. A színek ebben első helyen állnak és közöttük is leges-legelső a fehér.

Miért pont a fehér?  A fehér valójában nem egy szín, ugyanis akkor jelenik meg, ha a fény teljes spektruma együtt látható; vagy amikor a vörös, a sárga és a kék színt összekeverjük. Így ez a legösszetettebb, mégis legegyszerűbbnek tűnő szín, amit az emberi szem érzékelni képes. Egyszerre hideg, mint a hó, és forró, mint az izzó fém. A fehérben minden jelen van, semmi sincs benne elrejtve, eltitkolva vagy megkülönböztetve. Az európai kultúrában a tisztaságra, az ártatlanságra, a jóságra, az egyszerűségre, és a szüzességre utal. Nem véletlen, hogy a menyasszonyok hagyományosan hosszú, fehér ruhát öltenek magukra, a boldog otthonokat pedig minden mesekönyvben fehér deszkakerítés veszi körül. Az orvosok, pszichológusok, lelki gondozók is szívesen használják, mivel kedvező hatással van a fizikai és lelki állapotunkra. Szellemi frissességet ad, megtisztítja a gondolatainkat, lehetővé teszi, hogy tiszta lappal kezdjük a napot. Arra ösztönöz, hogy felszámoljuk a rendetlenséget, vagy elhárítsuk az útból az akadályokat.

Fehér falak  A fehér jelenléte az építészetben, otthonteremtésben is a tisztaságra utal. És ez nem véletlen. Gondoljunk csak arra, hogy őseink a modern falfestékek megjelenéséig házaikat mésszel festették ki, sőt, sok helyen az ólakat, istállókat, de akár még a konyhákat is mind a mai napig meszelik. A mész nemcsak fehér, de jelentős fertőtlenítő hatása is van, felveszi környezetünkből a káros kén-dioxidot és az üvegházhatást okozó szén-dioxidot. Jó páraáteresztő, lúgos pH értékének köszönhetően meggátolja a gomba- és penészképződést. A mésznek persze nemcsak előnyei, de hátrányai is vannak, így nem véletlen, hogy ma már otthonainkban inkább a diszperziós falfestékeket alkalmazzuk: nem túl tartós, nem mosható, sérülékeny, lekaparva mérgező és maró hatású (gyerekekre veszélyes lehet), csurog és könnyen megfolyik, így nehéz vele dolgozni. Ma már persze léteznek olyan falfestékek is, amelyek minden itt felsorolt előnyt egyesítenek, a hátrányok nélkül. Érdemes tehát a boltokban alaposan körbenézni és érdeklődni, mielőtt vásárolunk! 

 

 

A fehér szín jelentése a különböző kultúrákban:

• Európa:  házasság, béke, tisz-taság, egészség, szentség

 • Ázsia nagy része: temetés, hideg, sterilitás

• India és Kína nagy része:  boldogtalanság, halál, újjá-születés

• Japán: gyász • Középés Dél-Amerika: Istennel való találkozás

• Észak-Afrika:  jó szerencse, béke

• Dél-Afrika:  jóság

• Egyiptom: státus

• Közel-kelet: őszinteség, béke

• Ausztrália és Új-Zéland:  jólét

 

A cikk a Kolor.hu magazin 2015. nyári számában jelent meg.

A megjelent Kolor.hu magazinokat IDE kattintva tekintheti meg.

 

A belépés és a regisztráció átmenetileg le lett tiltva.
Compare items
  • Total (0)
Compare