PANELLAKÁS A KIS MOSTOHA NAGY LEHETŐSÉGEKKEL

Varga Anikó

lakberendező

varga.aniko112@gmail.com

 

Magyarországon közel 788 000 panellakás található, amikben több mint 2 millió ember, azaz a lakosság egyötöde él. Ezen lakások adottságai igencsak sajátosak a kötött alaprajz és korlátozott lehetőségek miatt, amit gyakran az is tovább bonyolít, hogy a lakásban élők csupán bérlik azt.       

De mit tehetünk, ha ilyen helyen élünk? A panellakásokat sokan a mai napig elkerülik, pedig nagy adag kreativitással igazán élhető otthon alakítható ki belőlük. Amennyiben a lakás a saját tulajdonunkban van és magunk rendelkezhetünk az átalakításról -és némi megtakarítással is rendelkezünk- akkor egy lakberendező bevonásával a sokszor elavult térfelosztást is újratervezhetjük. Ebben a lakástípusban a falak bontása külön engedélyhez kötött, de ha szerencsénk van, akkor kialakíthatunk egy olyan modern teret, ami megfelel igényeinknek. Amennyiben nincs lehetőség az alaprajz módosítására, akkor is vannak olyan falak, amik nem a tartószerkezet részei. Ezeket engedély nélkül is eltávolíthatjuk. (Azonban mielőtt bármihez hozzányúlnánk, ilyen helyzetben is javasolt szakemberrel konzultálni.)

A lakások eredeti nyílászárói, a padlóburkolatok lecserélésével, a falak újrafestésével óriási változást érhetünk el. Mindezt ízléses bútorokkal kiegészítve magazinba illő összképet kaphatunk. Ha a felújításra szánt összeg ezt nem fedezi, akkor is felfrissíthetjük otthonunkat a nyílászárók átfestésével, a kilincsek lecserélésével, a parketta felcsiszolásával vagy átfestésével, a falak festésével és gipszstukkók felrakásával. A színek tekintetében javasolt a kevesebb több elvét követni, hiszen a rosszul megválasztott rikító falszínek az egész lakás összképét elronthatják.

Mivel ilyen lakásokban minden négyzetméter aranyat ér, praktikusabb beépített, többfunkciós bútorokban gondolkozni. Ez elsőre drágának tűnhet, de az évek alatt többszörösen megtérül, mivel nagyban megkönnyíti a mindennapokat.

Amennyiben a tulajdonos úgy dönt, hogy panellakását szeretné kiadni, szintén ajánlott felújítania azt, hiszen ez értéknövelő erővel bír, a bérlők is szívesebben költöznek egy igényes, korszerű környezetbe. Ilyen esetben javasolt a teret semleges színekkel és anyagokkal kialakítani, hogy a lakók minél otthonosabban érezzék magukat. Egy példa: ha a tulajdonos ragaszkodik a piros falakhoz, abban igencsak kevés ember fogja magát jól érezni, és az egyéni dekorációs lehetőségeik korlátozottabbak lesznek.

Ha a panellakást csak béreljük, akkor is van lehetőségünk élhetőbbé varázsolni azt. Ilyen esetben arra kell koncentrálnunk, hogy eltereljük a figyelmet a hátrányokról, például egy elavult csúnya ablak elé fellógathatunk egy szép függönyt, ami amellett, hogy eltakarja a kevésbé esztétikus felületet, a hőszigetelésben is segít (amennyiben elég vastag anyagot választunk). Ha csúnya a padló, eltakarhatjuk egy barátságos szőnyeggel. Dekorációban és berendezésben itt is a mobilitáson van a hangsúly. Minden bútor és kiegészítő legyen mozdítható, hogy egy esetleges költözéskor ne kelljen a szívünknek értékes dolgokat hátrahagynunk. Ha van lehetőségünk a falakat átfesteni, akkor azt mindenképp érdemes kihasználni, hiszen kis ráfordítással, sokkal csinosabbá és egyedibbé, sokkal inkább a sajátunkká tehetjük a lakást.

A panellakásokhoz nincs ajánlott stílus, szinte bármi szóba jöhet, legyen akár a friss skandináv, a loft hangulat, a klasszikus vagy a modern minimál. Egy ilyen térből szinte bármit kihozhatunk, csak mernünk kell belevágni álmaink lakásának megvalósításába.

Varga Anikó

 

A cikk a Kolor.hu magazin 2016. tavaszi számában jelent meg.

A megjelent Kolor.hu magazinokat IDE kattintva tekintheti meg.

 

A belépés és a regisztráció átmenetileg le lett tiltva.
Compare items
  • Total (0)
Compare