A korokon átívelő művészet

A fémek megmunkálásának története sok száz évvel ezelőtt kezdődött. Kr.e. 1000 körül egyre elterjedtebb lett a vas használata, hiszen az ebből készült eszközöknek mindenki hasznát vette. Eleinte fegyverek gyártásához hasznosították, de idővel felfedezték az esztétikai értékét is.

És ennek köszönhetően kiemelkedő szerepe lett az egyes művészettörténeti korszakokban.

A XI-XII. századi  román  művészetet a kevésbé díszes kovácsoltvas művesség jellemezte. Főleg kapuk és ládák vasalatához hasznosították a fémeket, de a művészileg megmunkált kovácsoltvas még nem lett elterjedt ebben a korszakban.

A gótikában megjelentek a geometrikusformák, amiket külön-külön készítettek el a mesterek, majd szegecseléssel kapcsoltak őket össze. Egyre kifinomultabb gyertyatartókat, falikarokat, csillárokat és kottaállványokat készítettek, sőt, idővel a vasbútorok is megjelentek.

A reneszánsz időszakban főleg az épületek külső és belső szépítése volt fontos. Ekkor legtöbbször a csiga motívumokat alkalmazták, amelyek egymásba fonódva díszítették a felületeket. Különleges alkotásoknak számítottak a gyönyörű virágtartók, kerítések és cégérek.

A barokk korszakban továbbra is vezető motívum maradt a csiga, de ezek az előzőekhez képest már jóval díszesebbek és egyedibbek voltak.

A rokokóra egyértelműen a túldíszítettség volt jellemző, kagylós motívumok, virágcsokrok és aprólékosan megmunkált levelek vették át a csigavonalak szerepét.

A klasszicista korszakban a babérlevelekből összeállított díszítés és a szimmetrikus elhelyezés hódított. Ez a megjelenés a görög és a római kultúrát idézte, éppen ezért előszeretettel alkalmazták.

A XIX. századtól a kovácsoltvas művesség hanyatlásnak indult, helyét az öntött vas vette át. Napjainkban azonban újra hódít ez a művészeti ág, egyre több otthonban találkozhatunk a szépen megformált gyertyatartókkal vagy a különleges lépcsőkorlátokkal, az utcákon pedig a gyönyörű kovácsoltvas kapukat fedezhetjük fel.

De mindezek csak a megfelelő ápolással lesznek igazán hosszú életűek.

És ebben nyújtanak segítséget korróziógátló anyagot tartalmazó alapozók, valamint a zománcfestékek. Ezek erős védelemmel látják el a fémeket, és megóvják őket a korróziótól.

 

A cikk a Kolor.hu magazin 2016. nyári számában jelent meg.

A megjelent Kolor.hu magazinokat IDE kattintva tekintheti meg.

 

A belépés és a regisztráció átmenetileg le lett tiltva.
Compare items
  • Total (0)
Compare