Javában dübörög a nyár. Forró nappalok, izzasztó éjszakák várnak ránk, különösen igaz ez a tetőtérben élők, alvók számára. A kellemetlen meleg ellen védekezni kell, nézzük, milyen megoldások állnak rendelkezésünkre.
A kánikula különösen próbára teszi a tetőterekben élők szervezetét. Ezért valamilyen módon mindenképpen fontos védekezni, lehűteni, vagy nem engedni túlzottan felmelegedni. A légkondicionáló manapság éppen olyan általános háztartási gép, mint a hűtő vagy a televízió, csak éppen nehezebb a döntés a helyiséghez szükséges készülék kiválasztásában. Egy biztos, nem szabad csak az árcédulára figyelni! Érdemes jól körüljárni a dolgot, felmérni a hely adottságait, rendeltetését, és szakember tanácsát kikérni. Igaz ez minden lakóhelyiség, de főként a tetőterek esetében is. Jó tudni, hogy egyetlen szoba klímás lehűtésével nem lehet megoldani a többi helyiség hűtését, egyetlen klímaberendezéssel megakadályozni több helyiség túlzott felmelegedését. Sajnos az ajtók nyitva hagyása sem megoldás erre a problémára, hiszen a lehűtött levegő felmelegszik, mire a másik helyiségbe ér, vagy a tetőtérből a lépcsőn az alsó szintekig jut, ha nem ajtóval zárható a feljárat. Ráadásul a meleg levegő a hűtött szobába is be-, illetve feláramlik.
Ez a fizika törvénye. A tetőterek pedig eleve nehezen védhetőek a napsugárzástól, hiszen ezen a szinten már a fák árnyéka sem nyújt felfrissülést. Ha a klímás hűtést választjuk, és a külső hőterhelés nagyobb, mint a klíma teljesítménye, akkor csak lassíthatjuk a felmelegedést, a benti levegőt hűteni nem tudjuk. Tehát itt a klímakészülékek száma, típusa, teljesítményük kiválasztása igen fontos szempont. Több tetőtéri helyiség esetén tehát a többkészülékes megoldás a célravezető, a teljesítményt pedig a légköbméterhez kell igazítani, lehetőleg úgy, hogy a ventilátorok kis vagy közepes fordulatszámon dolgozhassanak, így elkerülhető a nem kívánt huzat.
Figyeljünk az energiatakarékosságra is!
Azt érdemes megjegyezni, hogy a feltűntetett teljesítmény – mint pl.: 2,6 kW vagy 3,5 kW – nem az elfogyasztott energiára, hanem a masina hűtési, fűtési teljesítményére vonatkozik. Az energiatakarékosságra az úgynevezett teljesítménytényezők (EER, COP) alapján lehet következtetni. Ebből az értékből megtudható, hogy milyen hűtési illetve fűtési teljesítményt képes előállítani a készülék egységnyi elektromos energia felhasználásával. Minél magasabb az érték, annál gazdaságosabb a berendezés. (Például ha az EER: 3,2 kW, akkor 1 kW villamos energiából 3,2 kW hűtőteljesítményt tud produkálni a klíma) Mint sok háztartási gépet, a klímákat is A-tól G-ig terjedő minősítő kategóriákba sorolják.
Más segítség
Ha valaki idegenkedik a klímától, a különféle fényzáró és hővédő rolók, reluxák, redőnyök és üvegfóliák nyújthatnak megkönnyebbülést a forró napokon. A fényzáró rolók és reluxák gyakran tökéletesen kirekesztik a világosságot, de sajnos a nyári nagy melegben csak igen kis mértékben tartja távol a meleget. A roló egy kézmozdulattal le- és felhúzható, ezenkívül tetszőleges pozícióban rögzíthető, amivel a bejövő fénymennyiséget szabályozhatjuk. A passzív védekezés, azaz az árnyékolás, egyik legjobb megoldása a külső hővédő roló, amivel már igen hatékonyan tarthatjuk távol a meleget. A rolók külső felülete elnyeli a napsugarak nagy részét, ezért mögötte az üveg sem melegszik fel. Ugyanakkor napközben átenged némi világosságot. Anyaga igen strapabíró és az UV-sugárzásnak is ellenáll. A redőnyök a fény és a hő ellen egyaránt védelmeznek, ráadásul a zaj, a külső mechanikus hatások (pl.: jégeső) valamint a betörés ellen is véd. Ára azonban már borsosabb, különösen, ha a kényelmesebb távirányítható típust választjuk. A hővédő és fényvisszaverő fóliák a védekezés még újszerű, de praktikus megoldásai. A speciális fóliaegyszerűen az üvegre ragasztható, ami hűtőtükörként funkcionál és mint ilyen nyáron hatékonyan tartja távol, míg télen odabent a meleget. Tehát nyáron jó esetben a klímát tudja kiváltani, télen pedig a fűtésszámlára hat kedvezően. Az UV-sugarakat is kiszűri.
A cikk a Kolor.hu magazin 2010. nyári számában jelent meg.
A megjelent Kolor.hu magazinokat IDE kattintva tekintheti meg.