BÖNDŐ ZOLTÁN szobafestő

Kedves Olvasó! Böndő Zoltán vagyok, szobafestő. A 2012-es őszi szám szakmai különdíjasaként sokaknak ismerős lehetek. 

A sokáig várt tavasz beköszöntével nekiláthatunk otthonunk kifestésének.  Akár saját kezűleg, akár szakemberrel végeztetjük a munkát, akad néhány fontos információ, amit szeretnék Önnel megosztani, szakmai szemmel tippet adni a beltéri festékekről, felhasználási módokról, illetve a festék kiválasztásának szempontjairól.

Bármilyen festéket is használunk, fontos a jó alap. Az legyen mindig tiszta, portól-zsírtól mentes és száraz. Erősen nedvszívó aljzaton alapozás szükséges. A leváló részeket minden esetben el kell távolítani, a felületi egyenetlenségeket gletteléssel ki kell javítani, igény esetén akár telibe gletteléssel.

Az esetek nagy többségében nem a festék minőségével van a probléma, hanem a felhasználás módjával.

Ha egy korábban festett felületet más típusú festékkel szeretnénk bevonni, pl: mészfesték helyett diszperzióssal, akkor a régi festék réteget kaparással vagy csiszolással mechanikus úton el kell távolítani.

Ha korábban már meszelt falat szeretnénk újra meszelni, illetve mész alapú festékkel átvonni ez nem szükséges. Ha diszperziós alapú festékkel bevont falat újra diszperziós kötőanyagúval szeretnénk átfesteni, akkor alapozni sem mindig szükséges. 

A festék kiválasztása előtt érdemes tájékozódni. Fontos szempont lehet a dörzsállóság, moshatóság, a jó fedőképesség, valamint a könnyű felhordás.

Magas páratartalmú, illetve hőhidas helyiségekben, vagy korábban penészesedett falakra célszerű a festékbe penész gátló adalékot keverni. Többféle adalékszer közül választhatunk, amelyek nem változtatják meg a festék tulajdonságait.

A vödrös mészfestékek, szilikát alapú festékek jó páraáteresztő és penész gátló képességgel bírnak. Nagy hátrányuk azonban a színezhetőségük, mert csak halvány, pasztell színek keverhetők ki színező paszta hozzáadásával. Mészfesték esetében maximum 3% lehet a színező paszta mennyisége, ennél nagyobb mennyiség foltosodást idézhet elő.

Vásárolhatunk előrekevert színes falfestéket is. Ennél a típusnál az összes alapszínt megtaláljuk, de ha ez mégsem lenne elég, a festékboltokban színkártyáról több ezer szín közül választhatunk.

A festék kiválasztásánál fontos szempont az ár is. A tapasztalat azt mutatja, hogy nem szabad semmiből sem a legolcsóbbat megvásárolni, mert lehet, hogy spórolunk egy picit az árán, viszont az esetek nagy többségében a ráfordított munka óraszáma több lesz, és így már nem is spórolunk, sőt! Rosszabb minőségű festék lesz a falunkon, ami esetleg hajlamosabb lehet a penészesedésre, kopásra. Ha lehetőség van rá, érdemes festékboltban vásárolni, és nem bevásárlóközpontban.

Mindenkinek jó munkát kívánok! Ha bármilyen kérdésük lenne, írják meg nekünk a kolor@kolor.hu  e-mail címre, vagy a festéküzletekben kérjék a szakmailag felkészült eladók segítségét!

 

 

A cikk a Kolor.hu magazin 2013. tavaszi számában jelent meg.

A megjelent Kolor.hu magazinokat IDE kattintva tekintheti meg.

 

A belépés és a regisztráció átmenetileg le lett tiltva.
Compare items
  • Total (0)
Compare