Közhelynek tetsző szólás, ám – mint oly sok társa – mégis örök igazságot takar.
Érdemes jó minőségi festőhengert vásárolni, amely könnyen forog, s összenyomás után visszanyeri az alakját. Az olcsó szivacshengert olyan munkákhoz használja, ahol nem fontos a felület minősége. Nagyon sima felületekhez a rövid szálú moherhuzat a legjobb. A hosszú szálú gyapjú vagy műszálas henger a rücskös felületek mélyedéseibe is belenyomja a festéket. Hosszú szálú, erős nejlonhuzatot használjon a durva külső falakhoz, például a gyöngykavicsos vakolatra.
Általános szabály, hogy a legszélesebb ecsetet vegye, amely még kényelmesen kezelhető, és célra alkalmas. Emulziós falfestékhez 10 cm-es ecset való, míg sima falfelületek mázolásához kb. 7,5 cm-es. Szélesebb ecsettel gyorsabb a munka, könnyebb egyenletesen festeni.
Ha festésre, mázolásra szánjuk el magunkat, a szükséges alapanyagok, alapozók, festékek, lakkok beszerzése mellett a munkaeszközök, szerszámok kiválasztása is legalább olyan fontos. A legkitűnőbb szakember sem megy sokra jó minőségű, a célnak leginkább megfelelő eszközök nélkül, és ennél a tevékenységnél még az eszköz típusának kiválasztása sem mindegy. Milyen munkához mit használjak? Merül fel a kérdés.
Ecset
Az ecsetnek igazodnia kell a használt festék típusához, ennek eldöntésében segítenek, általában a csomagoláson olvasható, a termékre vonatkozó utasítások. Ne lepődjünk meg, de a teljesen új, a legdrágább ecsetből is hullik szőr. Ezért az ecsetet célszerű egy durva dörzspapíron néhányszor végighúznunk, hogy eltávolítsuk a laza sörtéket. Ha a lefestett felületen mégis szőrszálat találunk, akkor hajlítsunk meg egy kreppszalagot a ragasztóoldalával kifelé, ennek a módszernek a segítségével a szőrszálat némi kísérletezéssel és kézügyességgel ki tudjuk szedni. A jó ecset az idő múlásával egyre jobb lesz, mert a sörték lekerekednek, a festék beavatja a szerszámot. Ezért az ecsetet minden festés után alaposan tisztítsuk meg a festék dobozán feltüntetett hígítóval, vízzel, vagy oldószerrel. Ha már nem használjuk az ecsetet, akkor szárítsuk meg úgy, hogy a sörték ne görbüljenek meg, majd tároljuk például egy szegre akasztva.
Henger
Nagyobb felületek bevonásához festőhengert érdemes használni. Ennek ellenére a már korábban dörzspapírral lecsiszolt széleket, illetve éleket ecsettel elő kell festenünk. Öntsük a festéket a festékes vödörbe, mártsuk meg a hengert, majd görgessük végig a hengerező rácson. Ezáltal a henger egyenletesen szívja fel a festéket, és a felesleg lecsepeg. Ezt követően a festést hosszanti irányban kezdjük el ügyelve arra, hogy a festett sávok átfedjék egymást. Nem szabad a festést a festékkel átitatott hengerrel a felület szélénél kezdenünk, hanem mindig valamivel beljebb. Az újabb bemártás előtt hossz- és keresztirányban jól oszlassuk szét a festéket. Ha a festést valamely okból rövidebb időre (pl. másnapig) abba kell hagynunk, akkor védjük meg a szerszámot a kiszáradástól például alufóliábatörténő becsomagolással.
Festőpárna
A korszerű festőpárnával könnyedén, a festék lecsöpögése nélkül és vékonyan tudnak sima felületekre festéket felvinni még a leggyakorlatlanabbak is. A mai festőpárnák speciális szivacs felületét már a lakkbenzines, oldószeres festékek sem teszik tönkre.
Szórópisztoly
Nagyobb szabad felületeken szórópisztollyal a leggyorsabb a festés, ám az így nyert időért cserébe le kell takargatni azokat a felületeket, amelyeket nem akar befesteni. Létezik levegővel vagy villanypumpával működő szórópisztoly. Ez utóbit kicsit könnyebb használni, mert a festéket is vékonyabb, egyenletesebb rétegben juttatja a felületre, mint a sűrített levegővel működő társa.
A cikk a Kolor.hu magazin 2010. tavaszi számában jelent meg.
A megjelent Kolor.hu magazinokat IDE kattintva tekintheti meg.