KÉMIAI BIZTONSÁGI 1X1 – Mindig kövessük a biztonsági előírásokat!

Az eddig talpára állított narancssárga négyzetben látható jelzések helyett, hegyére állított piros keretes négyzetben, fehér alapon láthatók majd piktogramok, illetve a megszokott rajzok mellett néhány teljesen új ábrával is találkozhatunk.

A vegyi anyagok mindennapi életünk részét képezik. Ugyanakkor, sajnálatos módon, évente ezernél is több véletlen mérgezés történik Magyarországon háztartási vegyszerekkel (jellemzően tisztítószerekkel, fagyállóval, maró szerekkel, oldószerekkel, hígítókkal), amely mérgezések 50%-a gyerekeket érint.

Az Európai Unióban egységesen alkalmazandó, a veszélyes anyagok és keverékek osztályozásáról, címkézéséről és csomagolásáról szóló uniós rendelet (CLP rendelet) előírja, hogy a vegyi anyagokat veszélyes tulajdonságaik – pl. tűzveszélyesség, mérgező hatás, vízi környezet károsítása – alapján osztályokba kell sorolni. 2015. június 1-jével az osztályozási követelmények pedig szigorodtak is. A termékhez kapcsolódó veszélyekről a felhasználót is tájékoztatni kell. Ennek egyik legfontosabb módja a címke, amelyen fel kell tüntetni többek között a használattal járó lehetséges kockázatokat, illetve a biztonságos használathoz szükséges tudnivalókat. A címkén szereplő információk akár az orvosnak is hasznos információkat nyújthatnak egy esetleges mérgezés esetén.

A címkén elhelyezett információk között – akár a gyermekek által is – könnyen felismerhetőek az ún. veszélyt jelző piktogramok, amelyek szimbolikus rajzok formájában hívják fel figyelmünket a termék veszélyeire. Fontos tudni, hogy ezek a jelzések a CLP rendelet alapján változnak, a gyártóknak, forgalmazóknak fokozatosan, 2017. júniusig kell átállniuk az új piktogramokra.

Fontos! A gyerekekkel történt balesetek mindig a helytelen tárolás és a szülői gondatlanság következményei, pedig a balesetek nagy része megelőzhető, ha a felhasználók elolvassák és betartják a termékek csomagolásán szereplő használati utasításokat, óvintézkedéseket.

Mérgezés vagy annak gyanúja esetén a szükséges teendőkről az Országos Közegészségügyi Központ Egészségügyi Toxikológiai Tájékoztató Szolgálata a nap 24 órájában ingyenesen hívható

Mérgezés SOS vonalán kaphat felvilágosítást.

Mérgezés esetén hívja éjjel-nappal: 06-80-20-11-99 (Jegyezze fel!) 

 

 

 

 

A cikk a Kolor.hu magazin 2015. nyári számában jelent meg.

A megjelent Kolor.hu magazinokat IDE kattintva tekintheti meg.

 

A belépés és a regisztráció átmenetileg le lett tiltva.
Compare items
  • Total (0)
Compare