Varga Anikó
lakberendező
varga.aniko112@gmail.com
A lakásfelújítás nagy vállalkozás, rengeteg utánajárást, időt és pénzt igényel. Ha nagyobb anyagi keret áll rendelkezésünkre, de nincs elég időnk, lakásunkat rábízhatjuk egy tapasztalt lakberendezőre, belső-építészre, aki kulcsrakész állapotban adja vissza otthonunkat.
Azonban, ha a felújításra fordítható összeg szerényebb, akár magunk is nekiveselkedhetünk a feladatnak. Így a végeredmény biztosan olyan lesz, mint amilyet megálmodtuk.
Hasznos tippek, a tökéletes végeredményhez:
1. Amihez nem értünk, ne próbáljuk magunk megcsinálni!
A kontárkodás később sokkal többe kerülhet. Az alapokon nem éri meg spórolni, mivel a rossz kivitelezés a későbbiekben csak további problémákat okozhat. Ha nem értünk a burkoláshoz, festéshez, villany-, víz-, fűtésszereléshez, akkor ne most kezdjünk el kísérletezni.
Később hálásak leszünk, hogy szakértőre bíztuk a munkát. Fontos megemlíteni, hogy az egyes szakemberek közt óriási minőségbeli különbségek vannak, így körültekintően válasszuk ki, hogy kire bízzuk lakásunkat, hiszen azzal se járunk jobban, ha másvalaki kontárkodik helyettünk.
2. Minőségi anyagok vs. olcsó anyagok.
Az anyagok hasonlóak az első pontban tárgyaltakhoz, hiszen egy burkolatot, kárpitot hosszabb távra vásárolunk. Míg egy olcsó burkolat, festék vagy szövet egy-két év alatt tönkremehet, addig egy minőségi anyaggal akár 5-10 évre is tervezhetünk. A legalább középkategóriás termékeket részesítsük előnyben, hiszen ezek hosszú távon megtérülnek.
Burkolatokból, festékből és szövetekből válasszunk visszafogott, semleges színeket, így évek múlva is könnyedén felfrissíthetjük otthonunkat anélkül, hogy ezeken változtatnunk kellene.
Egy mintás burkolatot, rikító színt gyorsan megununk, aztán évekig nézhetjük szerencsétlen választásunkat. Viszont egy semleges felületet mindössze a kiegészítőkkel olcsón és könnyedén újjávarázsolhatunk.
3. „A divat változik. A stílus örök!”
Akár a ruhaiparban, úgy a lakberendezésben is minden évben más és más számít trendinek, viszont ezt a tempót követni lehetetlen. Ha ragaszkodunk a divatos lakberendezéshez, érdemes letisztult, semleges környezetet kialakítanunk, amit a kiegészítőkkel könnyedén az aktuális trendekhez igazíthatunk.
Azonban sokkal jobb, ha sikerül meghatároznunk, hogy mi az a lakberendezési stílus, amiben jól érezzük magunkat, ami közel áll hozzánk. Ha ezt sikerült letisztáznunk, már sokkal könnyebb helyzetben leszünk. A jól meghatározott stílus pontosan kiadja, hogy mik azok a burkolatok, színek, bútorok és kiegészítők, amik passzolnak álmaink otthonába.
4. Vásároljunk használt bútorokat!
A használt bútorokkal sokat spórolhatunk. A bútorboltokban megrendelhető minőségi darabokért komoly pénzeket kérhetnek el, az olcsó áruházi bútorok pedig sokszor még egy évet sem bírnak ki, azonban egy-egy használt, jó minőségű bútorhoz kedvező áron is hozzá juthatunk. Bolhapiacokon, garázsvásárokon, apróhirdetési oldalon, régiség kereskedőknél igazi kincseket találhatunk. Egy kis felújítással egyedi és minőségi bútoraink lehetnek.
Kisebb hibák: fogantyú nélküli fiókok, lepattogzott festék, csúnya szín, kopott kárpit, mind könnyedén javítható, így bátran megvásárolhatjuk. Azonban, ha a bútor szerkezete hibás, korhad, szuvas, vizes vagy penészes, akkor érdemes tovább keresgélnünk.
5. Csináld magad a dekorációt!
A dekoráció, a sok kis apróság rengeteg pénzünket elviheti, azonban számos helyen olvas-hatunk, láthatunk kreatív, filléres ötleteket. Bátran merítsünk ihletet és éljük ki kreativitásunkat a dekorálásban. Egy párnahuzat varrása, egy bútor átfestése vagy más tárgyak újraértelmezése saját kezűleg is könnyedén kivitelezhető. Az általunk készített dekoráció mindig otthonossá varázsolja környezetünket.
+1.
Mielőtt lakásfelújításba kezdenénk, alaposan tervezzük meg! Így minimalizálhatjuk a későbbi hibákat, időt és pénzt spórolva!
Varga Anikó
A cikk a Kolor.hu magazin 2016. nyári számában jelent meg.
A megjelent Kolor.hu magazinokat IDE kattintva tekintheti meg.