Varga Anikó
lakberendező
weboldal: www.van-interior-design.com
email: hello@van-interior-design.com
A lakásfelújítások szenzonjának derekán, magazinunk lakberendezési szakértőjével, Varga Anikóval beszélgettünk szakmáról, inspirációkról.
Miért pont ezt a pályát választottad magadnak, mi inspirálta lakberendezői karrieredet?
Mindig is vonzott ez a szakma, lenyűgözött, ahogy egy idejétmúlt otthonból palotát képesek varázsolni a különféle lakberendező műsorokban. Persze édesanyám lakberendezési magazinjai is nagyban inspiráltak, mindig szívesen lapozgattam őket, érdekeltek az aktuális trendek és a különböző stílusok. A szobámat is nagy örömmel rendeztem át újra és újra, így számomra nem volt kérdéses, hogy ezzel szeretnék foglalkozni.
Hol tanultad meg a szakmát? Szükség van-e ehhez a pályához képesítésre vagy elég a jó ízlés is?
A Junior Art Center Lakberendező Iskolába jártam, amit tavalyelőtt végeztem el és az év hallgatója címet is nekem ítélték oda. Ez az iskola nagyjából egyidős a hazai lakberendező szakmával, így véleményem szerint, a legjobb a hazai lakberendezési képzések közül. Junior Art Center szoros kapcsolatban áll a Lakberendezők Országos Szövetségével, jól képzett egyetemi tanárok oktatnak, ami megkönnyíti a pályán való elindulást.
Természetesen a jó ízlés a szakma alapfeltétele, de megfelelő képesítés nélkül kizárt az olyan terv készítése, ami megfelel minden elvárásnak és előírásnak. Fontos, hogy a tervek ne csak esztétikusak, de megvalósíthatóak és funkcionálisak is legyenek. A lakberendezés nem csak abból áll, hogy színeket, anyagokat és formákat párosítunk egymással, hanem komplett tereket hangolunk össze és alakítunk át használhatóvá. Szintén a szakma része a pontos műszaki rajzok készítése, melyek alapján a kivitelezők (pl.: festők és tapétázók, kőművesek, burkolók, asztalosok, stb.) később megvalósítják a megálmodott enteriőröket.
A lakberendezők csupán a tervezésben vagy a kivitelezésben is részt vesznek?
A tervezés több szakaszból áll, aminek opcionális része a kivitelezésben való részvétel. Nem minden megrendelő tud megbirkózni azzal a feladattal, hogy összehangolja a kivitelező szakemberek munkáját. Sokszor nem tudják pontosan elmagyarázni az igényeket, így a lakberendező segítségével számos bosszúságtól óvhatjuk meg magunkat. Olyan is előfordul, hogy a kivitelezés során nem várt probléma merül fel, ami a tervek módosítását igényli. Ezt jobb, ha a lakberendező végzi el, aki kompletten ismeri az adott projektet.
A lakás- vagy házfelújítások mellett milyen egyéb munkákkal foglalkozik / foglalkozhat egy lakberendező?
Egy lakberendező megfelelő képesítéssel közületeket, például: üzleteket, éttermeket, kávézókat, irodákat vagy éppen kiállítási standokat is tervezhet. Eddigi egyik legnagyobb kihívás volt számomra a Miele standjának megtervezése, ami a 2017-es Konyhakiállításon volt látható. Rövid határidő alatt kellett nagyon pontos tervrajzokat készíteni a kivitelező csapat szorított az idő. A stand tervezése során feltétel volt, hogy olyan végeredmény szülessen, amit más kiállításon is újra össze lehet állítani. A megrendelő elégedett volt a végeredménnyel, így a Konyhakiállítás mellett a Construmán is megjelent a stand.
Kinek javaslod, hogy lakberendezőhöz forduljon?
Mindazoknak, akik komoly és összetett felújítás előtt álnak és nincs pontos elképzelésük arról, hogy mit szeretnének vagy nincs idejük rá, esetleg nem annyira magabiztosak a saját ízlésükben. Mindenképp olyan lakberendezőt válasszunk, akinek láttuk a referenciáját és azonosulni is tudunk vele. A lakberendező és a megrendelő kapcsolata a bizalomra épül. Olyan szakembert keressünk, akinek bízunk a véleményében és abban, hogy a legesztétikusabb és legélhetőbb teret szeretné számunkra megálmodni.
Melyik munkádra vagy a legbüszkébb?
Legutóbbi munkám egy kiadásra szánt belvárosi lakás volt. Ez a felújítás rendkívül nagyszabású volt, szinte a nulláról épült újra az ingatlan. A megrendelő egy olyan egyedi szálláshelyet szeretett volna – főleg külföldi turisták számára biztosítani – , ami egyediségével kitűnik a hasonló lakások közül, ugyanakkor hamisítatlan budapesti élményt nyújt a látogatók számára, mindezt minőségi köntösbe burkolva. Értem ezalatt, hogy a legtöbb bútor és berendezési tárgy a magyar iparhoz és népművészethez kötődik. Így lehetett például egy Csepel gyártmányú varrógépből mosdóállvány, honvédségi ládából dohányzóasztal, bontóasztalból és varrodai műhelyszékekből étkező. Az asztal felett egy egyedi készítésű gerendalámpa függ, melyen szénszálas antikizzók sora biztosítja a kellemes légkört. A fürdőszoba különlegessége a kis földalatti mintájára készült metrócsempe burkolat, ami rendkívül izgalmassá teszi a teret. A hálószobában lévő, felújított lemezszekrények némi csiszolás, festés és lakkozás után igazán egyedi külsőt kaptak. Azért is volt különleges ez a munka számomra, mert személyesen is részt vettem a legtöbb munkálatban, így a végeredmény igazán a szívemhez nőtt.
Sok hasonlóan izgalmas és sikeres munkát kívánunk neked a magazin munkatársainak nevében.
DTJ
A cikk a Kolor.hu magazin 2017. nyári számában jelent meg.
A megjelent Kolor.hu magazinokat IDE kattintva tekintheti meg.