TIPIKUS HIBÁK hőszigetelés során

A legnagyobb hiba, amit a hőszigeteléssel kapcsolatban el lehet követni, az a kialakításának elmulasztása. Igaz, hogy költséges és időigényes feladatról van szó, de a megfelelően kialakított hőszigetelés többszörösen is megtérül a későbbi fűtésszámlákban, ezért nem szabad kispórolni a házból. Nagyon fontos, hogy szakértő segítségével dolgozzunk, és megpróbáljuk elkerülni a leggyakrabban elkövetett kivitelezési hibákat! 

Kevesen gondolnák, de a hőszigetelés kialakításakor nagyon is fontos szempont az időjárás. 30 fok felett ugyanis gyorsabban megkötnek az előkevert anyagok, a gyors száradás következtében pedig hajszálrepedések jelennek meg a felületen, amiktől romlik a szigetelés minősége. De ősszel is nagyon oda kell figyelni, hogy mikor állunk neki a munkának, hiszen a drasztikus hőmérséklet-ingadozás, a csapadék vagy a magas páratartalom miatt nedvességet kaphat a felület, amitől foltos lesz. Mindenféle nedves hatás után legalább 72 órát kell várni a munka folytatásával, nehogy száradáskor savasodás alakuljon ki, amely megmarhatja a vakolatot. Sokat segíthet a helyzeten, ha van védőfólia a munkaterületen, ami megóvja a felületet a váratlan esőtől.

Ha azonban az időjárás kegyes hozzánk, neki is állhatunk a felület előkészítésnek, ami biztosítja a ragasztó megfelelő tapadását és a ragasztókeverékben lévő keverővíz elszivárgását. Amennyiben a felület nem egészen sima, hanem egyenetlen, a vakolat foltossá válhat, mivel a struktúrájában vékonyabb és vastagabb rétegek váltakoznak. Ilyen esetben fontos, hogy több száradási időt hagyjunk a vastagabb rétegeknek. Komoly hiba forrása lehet, ha a szigetelendő felület egyenetlensége meghaladja a plusz-mínusz 5mm-t, hiszen ez kihathat a teljes hőszigetelés minőségére. Ezért ilyenkor érdemes kiegyenlíteni a felületet, mielőtt nekiállnánk a munkának.

A nyílászárók környékén is számos alapszabályt be kell tartanunk! Előírás, hogy az ajtók-ablakok körül és főleg a sarkoknál dupla hálózás legyen.    Ha ez elmarad, fél év alatt repedések jelenhetnek meg a falon, amik utólag nem javíthatóak, így idővel tönkreteszik a rendszert. A sarkokban először ék alakban kell hálózni, és erre kerüljön a teljes hálózás. A nyílászárók sarkainál ügyeljünk arra, hogy a polisztirol lapok felrakását ne toldással oldjuk meg, hanem sarkonként egy polisztirol lapból vágjuk ki a sarokmintát.

Tipikus hálózási hiba, ha a hálót csak felfüggesztjük, és ragasztóval áthúzzuk, ez ugyanis gyenge felületet eredményez. A háló beágyazásának helyes eljárása, ha glettvassal felhúzzuk a ragasztót, erre feltesszük a hálót, majd – szintén a glettvassal – belesimítjuk azt a ragasztóba. Az eljárás akkor megfelelő, ha a háló a ragasztó vastagságához képest középre esik, ettől lesz ugyanis stabil a rendszer, míg ha csak felszínesen tesszük rá a hálót, később meg gyengülhet a felület.

De a kevés ragasztó vagy a dübelek hiánya miatt is gyengülhet a rendszer, sőt, akár le is válhat a felületről. Az elvárás átlagosan 6 dübel négyzetméterenként, de magasabb házak esetében akár 12 dübelre is szükség lehet. Ezt pontos szabályozás írja elő, e téren spórolni tilos! A ragasztóra pedig főleg a sarkoknál kell odafigyelni: a ragasztóanyag a lapoknak legalább 45–50%-át fedje be ezeken a részeken. És természetesen a dübelek alá is kell ragasztó, hiszen ha elmarad, akkor fúrásnál vagy egy szög beütésénél akár el is törhet a polisztirol lap. A felületi egyenetlenséget nem szabad ragasztóval pótolni, főleg nem több cm-es vastagságban. A vastag ragasztóréteg műszakilag bizonytalan felületet eredményez, ráadásul nem gazdaságos, lassítja a kötést és hátráltatja a munka hatékonyságát. Legalább ilyen fontos megvárni az alapvakolat vagy a vakolatjavítás kiszáradását. Ha elsietjük a munka folytatását, lelassul a ragasztó kötése, a bezárt vízmennyiség csak hosszú idő alatt tud távozni a felületből, és ez idő alatt romlik a hőszigetelő-képesség, sőt, penész is kialakulhat a fejét a belső falfelületeken.

 

A cikk a Kolor.hu magazin 2014. őszi számában jelent meg.

A megjelent Kolor.hu magazinokat IDE kattintva tekintheti meg.

 

A belépés és a regisztráció átmenetileg le lett tiltva.
Compare items
  • Total (0)
Compare
preloader