FengShui – a harmónia megteremtésének eszköze

A Feng Shui tudománya több ezer éves múltra tekint vissza, és elsősorban a környezetünk harmonikus kialakítására és az egyensúlyra törekszik. A Feng Shui alapja a Chi energia, amely a folyamatos áramlásával körülvesz mindent és mindenkit. Az emberben lévő Chi -az életenergia- születésünktől kezdve halálunkig velünk van és meghatározza egészségünket, viselkedésünket, sikereinket vagy más emberekkel való kapcsolatunkat.

A Feng Shui segítségével olyan változásokat tudunk létrehozni a környezetünkben lévő Chi áramlásában, hogy az, az emberi lélekenergia áramlására is pozitív hatással legyen. Amikor a körülöttünk lévő energia szabadon áramlik, akkor feltölt bennünket és pozitív hatással van ránk.

Lehet ez az energia azonban negatív is, amikor megreked pl. rendezetlen helyiségben, sötét sarkokban, rossz megvilágítású helyeken, rendetlen-, kacatokkal teli szekrényekben, polcokon, túlzsúfolt helyeken, koszos-, kellemetlen szagú helyiségekben. Hiszen hogyan is várhatnánk el, hogy sikeresek, elégedettek és harmonikusak legyünk, ha az életterületünk vagy a munkahelyünk rendetlen?

A Feng Shui alapja tehát a rend, a rendezettség és a tisztaság. Ha harmonikus környezetet szeretnénk kialakítani, az első, amit meg kell tennünk, az a lomtalanítás, a rendrakás, és a takarítás.

Nézzük át lakásunk minden zugát! Távolítsuk el a lejárt szavatosságú élelmiszereket, váljunk meg a kicsorbult poharaktól, a megrepedt tányéroktól. Válogassuk át a ruhásszekrényünket, a könyveket, a CD-ket, a gyerekek játékait, használati tárgyainkat, és a csecsebecséket. Amire nincs szükségünk, ajándékozzuk el! Nézzünk be az ágyneműtartóba, ruhásszekrények aljába, fiókokba. Rendezzük el az iratokat és a számlákat is, hiszen miért is várnánk bőséget az életünkbe, ha számláink, hivatalos irataink, vagy pl. vállalkozásunk iratai és szerződései rendetlenül, szanaszét hevernek egy fiók mélyén.

Javíttassuk meg az elromlott dolgokat: a műszaki cikkeket, a hibás konnektort, a csöpögő csapot. Ne legyen a lakásunkban penészes fal, málladozó festék, elszakadt tapéta, megrepedt tükör vagy csempe.

Az egész lakást alaposan takarítsuk ki, tisztítsuk le az ablakokat, mossuk ki a függönyöket, szabaduljunk meg a pókhálóktól, mossuk át a bútorokat és polcokat kívül belül. Ha rendezettségre és harmóniára törekszünk a környezetünkben, az megmutatkozik majd a kapcsolatainkban is, és a saját magunkkal való harmóniában is.

A Feng Shuiban többféle módszer is ismert, amelyek a Chi áramlásának befolyásolására, kiegyenlítésére fejlesztettek ki. Ezek közül a Ba Gua a legelterjedtebb, mert laikusként is könnyedén alkalmazható. Amennyiben bizonyos életterületen megrekedtünk, vagy negatív hatást tapasztalunk, érdemes megnézni otthonunkon, munkahelyünkön belül hová esik az adott terület, így kiemelten is tudunk foglalkozni annak rendbetételével, erősítésével.

A Ba Gua térképet úgy kell elhelyezni otthonunk, irodánk, munkahelyünk alaprajzára, hogy a bejárati ajtó a Karrier-Hivatás területre essen.

 

Család-Egészség – Fa elem  

(a víz táplálja a fát, a fém elvágja a fát – kerüljük a fém elem szimbólumait)

Ez az életterület a család és a családtagok életminőségéért, a testi és lelki egészségéért felel. Használjuk ezen a területen a fa színeit, a zöldet, a barnás színeket. Távolítsunk el erről a helyről minden olyan tárgyat, amely betegségre vagy az elmúlásra emlékeztet: elszáradt virágot, kitömött állatot, elromlott, eltörött tárgyat. Legyen ez a hely élettel teli, vidám. Helyezzünk erre a helyre növényeket, fa berendezést, fa tárgyakat. S mivel a fa elemet a víz táplálja, így vízzel kapcsolatos képek, magas, keskeny szekrények illetve a vizes-kékes árnyalatok is erősítik ezt a területet. A szabályos hosszúkás formákat kombinálhatjuk hullámos, íves vonalakkal.

Gazdagság és Siker – Fa elem  

(a víz táplálja a fát, a fém elvágja a fát – kerüljük a fém elem szimbólumait)

Abban segít ez a terület, hogy kiegyensúlyozzuk a pénzzel és az anyagi javakkal való kapcsolatunkat. Támogatja az anyagi javak áramlását, és erősíti bennünk azt a képességet, hogy a pénzhez természetes módon viszonyuljunk. Erről a területről főként távolítsuk el azokat a tárgyakat, melyek a szegénységtudatot erősítik. Olyan tárgyakat helyezzünk el itt, amelyek a bőséget szimbolizálják. A gazdagság területe fa elem így a zöld árnyalatai illenek ide, valamint a gazdagságot szimbolizáló arany és a bíbor színek és a fát erősítő vizes szimbólumok: vizes-kékes árnyalatok. Fa tárgyak, élő növények (főként apró és kereklevelűek), forgalomban lévő pénz, ékszerek, vizet ábrázoló kép és minden olyan tárgy, amely a bőséget szimbolizálja számunkra. Amennyiben a fürdőszoba, vagy a toalett esik erre a területre, nem szükséges, hogy dísztárgyakkal aggassuk fel. Ilyen esetben a lényeg, hogy mindig tartsuk nagyon tisztán és rendezetten ezeket a helyiségeket és hajtsuk le a WC fedelét, hogy „ne folyjék el a pénzünk”.

Hírnév – Tűz elem  

(a fa táplálja a tüzet, a víz eloltja a tüzet – kerüljük a víz elem szimbólumait)

Ez a terület felel az elismerésekért és a tiszteletért: életünkben, munkánkban, illetve a családi kapcsolatainkban is. Fontos terület lehet ez egy vállalkozás életében is, hiszen az elismerés és a vállalkozás jó híre, fontos része a sikernek. Családi kapcsolatainkban a hosszú távú harmónia eléréséhez szükséges a másikra figyelés, a kölcsönös megbecsülés. Erre a területre olyan tárgyakat helyezzünk, amelyek hírnevünket erősíti, melyekre büszkék vagyunk: pl. oklevél, serlegek, ha tudásunkra vagyunk büszkék akkor könyveket, ha vállalkozásunkra akkor vállalkozásunkat szimbolizáló dolgok. A hírnév színei a piros, vörös és a zöld. Szimbólumai a felfelé mutató háromszög, piramis, spirális formák, bőr, műbőr anyagok, fából készült tárgyak, valamint gyertyatartó, mécses.

Házasság-Szerelem – Föld elem  

(a tűz létrehozza a földet (hamu), a fa felemészti a földet – kerüljük a fa elem szimbólumait)

A házasság területe nem csak a szerelemért és a társkapcsolatokért felelős, de a jó emberi-, és üzleti kapcsolatokért is. A házasság területe föld elem, így erősíthető a föld elemre jellemző színekkel: barna színekkel, sárgával, narancssárgával, a rózsaszínnel, valamint a föld elemet erősítő tűz elem színeivel: a pirossal. Ha párkapcsolatunkban erősíteni szeretnénk összetartozásunkat, vagy a kihűlt kapcsolatunkat megújítani, akkor erre a területre páros tárgyakat helyezzünk. Két szál friss rózsát, két mécsest, vagy két pillangót amely a hernyóból pillangó átmenetet jelképezheti, amilyen változáson átmegyünk amíg egymáshoz csiszolódunk: kompromisszumokra törekedve és társunk egyéniségét tisztelve elfogadni a másikat. Részesítsük előnyben az alacsony, négyszög vagy téglalap alakú bútorokat ezen a területen.

Tudás-Bölcsesség – Föld elem  

(a tűz létrehozza a földet (hamu), a fa felemészti a földet – kerüljük a fa elem szimbólumait)

A tudás területe fontos az önmagunk fejlesztése szempontjából. Erre a területre tartozik a folyamatos tanulás, az élettapasztalat, s az a bölcsesség, melyre életünk során teszünk szert. Lakásunkban ezen a területen található tárgyak, szimbólumok az élethez való hozzáállásunkat, és rugalmasságunkat fejezik ki. Mivel ez a terület földelem, így erősítésére a sárga, a narancssárga, a barna színek és kiegészítők alkalmazhatók, valamit az alacsonyabb bútorok, cserepes növények, ásványok, kristályok, szakkönyvek, bölcsességet szimbolizáló tárgyak, hegyet  ábrázoló képek és a négyzet alakú formák, bútorok.

Gyerek-Alkotókészség – Fém elem  

(a föld létrehozza a fémet (ásványok), a tűz megolvasztja a fémet – kerüljük a tűz szimbólumokat)

Ez a terület a kreativitásért, az alkotókészségért és a gyermekáldásért felelős. Azonban minden olyan életterület is idetartozik, amelyre úgy tekintünk, mint gyermekünkre: akár egy vállalkozás, egy könyv megírása, vagy egy kreatív alkotásra, melyet úgy gondozunk, ápolunk, és annyi figyelmet fordítunk rá, mint gyermekeinkre – amíg az „felnő”, beérik. Ennek a területnek az eleme a fém, ezért minden fém tárgy, a fehér, az ezüst és a szürke árnyalatai illenek erre a területre. Valamint a fémet támogató föld elem színei: barna, sárga és narancssárgás árnyalatok. Minden olyan tárgyat elhelyezhetünk itt, melyek a növekedést, a fejlődést szimbolizálják.

Segítőkész emberek Utazás – Fém elem  

(a föld létrehozza a fémet (ásványok), a tűz megolvasztja a fémet – kerüljük a tűz szimbólumokat)

Ez a terület a segítőkész embereket szimbolizálja: valakinek megtetszik egy ötletünk, és segít a kivitelezésében, esetleg valakitől épp jó időben kapjuk meg a megfelelő információkat a továbblépéshez. Tehát mindazokat az embereket, akik előreviszik az életünket. Ez a terület kapcsolatban áll az utazással is, mivel az utazás tágítja a látókört, új tapasztalatokra tehetünk szert, új kultúrákat ismerhetünk meg. Mivel ez a terület is fém minőségű, így a fém, valamint a fémet erősítő föld elemhez társítható szimbólumokkal és színekkel erősíthető. Elhelyezhető ezen a területen egy földgömb, világatlasz, képek olyan tájakról, ahová szeretnénk eljutni, vagy pártfogók, mestereinkre emlékeztető képek, szimbólumok.

Karrier-Hivatás Víz elem  

(a fém létrehozza a vizet (páralecsapódás a hideg fémen), a föld akadályozza a vizet (mederbe tereli) – kerüljük a föld elemeket)

Ez a terület nem csak a munkánk kapcsán értelmezhető, hanem segít megtalálni életcéljainkat, támogat minket az önmegvalósításban. Mivel a karrier területe a bejárathoz kapcsolódik, így itt különösen figyeljünk a rendezettségre: ne hagyjuk szanaszét a cipőket, táskákat, kabátokat. Ennek a területnek az analógiája a víz elem. Legyenek tehát itt dominánsak a kék különböző árnyalatai, egészen a feketéig, munkánkkal, életcélunkkal, hivatásunkkal kapcsolatos tárgyak, vizet ábrázoló kép, átlátszó kristályból készült tárgyak, hullámos és íves formák. A vizet a fémmel lehet erősíteni, így tehát ez a terület a fém elemhez köthető színekkel: fehérrel, szürkével és ezüstszínekkel is erősíthetőek.

Ne feledjük azonban, hogy elsősorban nem a színek, a különböző kiegészítők és használati tárgyak fogják megoldani problémáinkat. Ezek csak segítői lehetnek az adott terület erősítésének. A rend és a rendezettség az első lépés a harmónia megteremtéséhez!

 

 

A cikk a Kolor.hu magazin 2014. nyári számában jelent meg.

A megjelent Kolor.hu magazinokat IDE kattintva tekintheti meg.

 

A belépés és a regisztráció átmenetileg le lett tiltva.
Compare items
  • Total (0)
Compare